Opublikowano Jeden komentarz

5 sposobów na pozbycie się zmartwień

Ciąg dalszy cyklu walki z jesienną depresją. Być może sformułowanie “jesienna depresja” jest tutaj użyte na wyrost, ale mam nadzieję, że zaproponowane poniżej rady choć trochę pozwolą ci pozbyć się zmartwień w tym trudnym okresie. Co zatem robić?

1. Działaj z entuzjazmem i werwą

Nie ma osoby, która by się zamartwiała czymkolwiek i jednocześnie była pełna radości. Radość działania to coś, co się w nas budzi, kiedy absolutnie oddajemy się pracy. Radość działania i entuzjazm to też czynniki, które w dużej mierze przyczyniają się do wymiernych efektów naszej pracy, czyli do sukcesu. Widzimy więc, że możemy upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Działając z entuzjazmem przyczyniamy się do naszego sukcesu jednocześnie pozbywając się zmartwień. Dlaczego nie znaleźć powodów do radości w tym, co robimy i nie powiedzieć sobie, że przygoda życia jest ekscytująca?

2. Dobra, ekscytująca książka lub film

Miłośnicy literatury doskonale wiedzą, że wejście w świat książki jest doskonałą izolacją od zewnętrznego świata. Również od świata zmartwień. Najlepszym przykładem na prawdziwość tej teorii jest biblioterapia – leczenie za pomocą książki. Stosowana w najrozmaitszych instytucjach, od domów opieki społecznej do placówek hospitacyjnych, z powodzeniem może być zastosowana w naszym rodzinnym domu. Jeśli czymś się martwisz, spróbuj poczytać dobrą, wciągającą książkę. Poprawa nastroju gwarantowana. Tak samo można się odnieść do filmu, ale to już kwestia gustu.

5 sposobów na pozbycie się zmartwień
5 sposobów na pozbycie się zmartwień

3. Aktywność fizyczna

Efekty aktywności fizycznej możemy podzielić na dwa aspekty. Po pierwsze zmuszamy nasz organizm do produkcji endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Po drugie, po porządnym wysiłku nie będziemy w stanie nawet myśleć o zmartwieniach, bo cała nasza uwaga będzie skoncentrowana na zakwasach, pozytywnym zmęczeniu, a jeśli to będzie późna pora wieczorowa, najprawdopodobniej będziemy myśleli tylko o śnie. Same endorfiny dadzą nam takie poczucie szczęścia, że na nasze problemy będziemy w stanie spojrzeć z dystansu. A wiadomo, że trzeźwe spojrzenie na nurtujący nas problem może przynieść pozytywne rozwiązanie. Dlaczego więc nie spróbować oderwać się od problemu, uprawiając sport? W zdrowym ciele zdrowy duch.

5 sposobów na pozbycie się zmartwień
5 sposobów na pozbycie się zmartwień

4. Absolutne odprężenie

Absolutne odprężenie to przeciwność aktywności fizycznej. Kiedy czujemy, że mamy za wiele do zrobienia, warto przez pewien czas nie robić nic. Uwolnić się od presji, jaką na nas wywierają zmartwienia. Nie robić nic nie oznacza w tym przypadku zalegnięcia przed telewizorem, przeglądania przez godzinę poczty elektronicznej, czy plotkowania przez telefon. Przez nierobienie niczego będziemy rozumieli absolutne odcięcie się od wszystkiego, również od zmartwień. Absolutne odprężenie to na przykład godzina spędzona w ciszy, tam, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał w naszej medytacji. Podczas takiego głębokiego relaksu nasz umysł odpoczywa i podobnie jak podczas aktywności fizycznej, nabiera dystansu do świata. Po takim relaksie po prostu łatwiej jest podejść do życia i spojrzeć na nurtujące nas problemy z zupełnie innej perspektywy. Dlaczego więc nie spróbować, oczywiście raz na jakiś czas, takiego absolutnego odprężenia?

5 sposobów na pozbycie się zmartwień
5 sposobów na pozbycie się zmartwień

5. Spojrzenie na problem z perspektywy przyszłości

Jeśli nurtuje nas jakaś sprawa i nie daje ona nam spokoju, można spojrzeć na problem (zmartwienie) z perspektywy przyszłości. Jak to zrobić? Wyobraźmy sobie siebie i nurtujący nas problem tak, jakbyśmy go widzieli za dwa lata. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy dwa lata do przodu i oglądamy naszą obecną sytuację. Prawdopodobnie uświadomimy sobie, że nasz problem nie jest taki straszny, jak się nam w tej chwili wydaje. Prawdopodobnie za dwa lata to, co przeżywamy teraz, będziemy wspominali ze śmiechem na ustach. Prawdopodobnie za dwa lata będziemy jasno widzieli, jak mogliśmy rozwiązać nurtujący nas obecnie problem, może takie spojrzenie ukaże nam dobre rozwiązanie. Dlaczego więc nie spojrzeć na nasze problemy z perspektywy dwóch lat od teraz?

Podsumowując:

  1. Żyj z werwą i entuzjazmem;
  2. Przeczytaj interesującą książkę;
  3. Uprawiaj sport;
  4. Relaksuj się podczas dnia pracy;
  5. Spójrz na swoje problemy z perspektywy czasu.

Nie musisz stosować się do wszystkich porad na raz. Wybierz sobie te, które są ci najbliższe i najłatwiej ci będzie wprowadzić je w życie.

1 komentarz do “5 sposobów na pozbycie się zmartwień

  1. Nie znoszę jesieni, zimna, krótkich dni. Nawet krajobraz mnie nie przekonuje. Najlepszy sposób żeby sobie z tym poradzić to herbata z miodem, dobra książka i koc. I nie wolno się zastanawiać ile jeszcze zostało do wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *