Opublikowano Dodaj komentarz

Archeolodzy odkryli ślady wieży rycerskiej w Pniowie

Archeolodzy odkryli ślady wieży rycerskiej w Pniowie

Garnki, dzbany, misy oraz liczne grudy polepy, czyli wysuszonej gliny, którą kiedyś wyłożono drewniane ściany wieży rycerskiej, odkryli w Pniowie archeolodzy z Muzeum w Gliwicach – poinformowali w przesłanym komunikacie muzealnicy.

Badacze już wcześniej podejrzewali, że na wyniosłym podgliwickim kopcu w Pniowie niegdyś znajdowały się budowle. W 2015 r. przeprowadzili badania nieinwazyjne z wykorzystaniem tzw. magnetometru. Urządzenie to pozwala na obserwację anomalii pod powierzchnią ziemi, które interpretowane są jako obiekty archeologiczne – jamy gospodarcze lub spalone konstrukcje budynków.

“Tego typu anomalie zauważono wtedy zarówno w obrębie tajemniczego kopca w Pniowie, jak i w jego otoczeniu” – informują muzealnicy.

Archeolodzy właśnie zakończyli badania wykopaliskowe, które potwierdziły zeszłoroczne przypuszczenia. Udało się natrafić na ślady siedziby zamieszkiwanej przez lokalnych posiadaczy ziemskich w okresie średniowiecza i ostatecznie potwierdzić, że było to tzw. grodzisko stożkowate.

“Odkryliśmy liczne grudy polepy, tj. wysuszonej gliny, którymi kiedyś wyłożone były prawdopodobnie drewniane ściany budynku. W fosie otaczającej rezydencję natrafiliśmy natomiast na bardzo dużą ilość fragmentów glinianych naczyń – garnków, dzbanów i mis, które kiedyś używane były w dworze” – mówi archeolog Radosław Zdaniewicz z Muzeum w Gliwicach.

W czasie wykopalisk natrafiono też na żelazne gwoździe, fragment wędzidła końskiego, podkowę, sprzączkę do pasa oraz grot bełtu do kuszy.

“Wszystkie te przedmioty datować można na XIV i XV w. W tym czasie funkcjonowała ta rezydencja” – dodaje archeolog.

Naukowcy planują powrót na kopiec w przyszłym roku, gdyż do tej pory nie udało im się rozpoznać całego założenia.

Prace archeologiczne w Pniowie finansowane były ze środków Śląskiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *