
Boże Ciało obchodzone jest zawsze w czwartek, jedenastego dnia po Zesłaniu Ducha Świętego (Zielonych Świątkach).
Inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była Julianna z Cornillon, przeorysza klasztoru augustynianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege. W 1245 roku miała ona otrzymać objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień postanowił takie święto ustanowić.
Początkowo Boże Ciało wywoływało pewne kontrowersje, jednak od razu miało też swoich gorliwych zwolenników. Ponadto w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce tzw. cud eucharystyczny, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.
W obliczu takich argumentów papież Urban IV bullą Transiturus w 1264 roku ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Z powodu śmierci papieża bulla ta nie została jednak od razu ogłoszona. Ostatecznie święto Bożego Ciała ustanowił papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317).
W Polsce obchody Bożego Ciała zostały zapoczątkowane w 1320 roku w Krakowie i diecezji krakowskiej, wprowadzone przez biskupa Nankera.
W dniu Bożego Ciała, ze wszystkich kościołów wychodzą uroczyste procesje. Zatrzymują się one przy czterech ołtarzach ustawionych na zewnątrz świątyni. Przy każdym z nich czytana jest Ewangelia i jest udzielane błogosławieństwo na cztery strony świata.
Ołtarze te budowane są przy współpracy parafian. Według tradycji należy je udekorować kwiatami, a także młodymi brzózkami. Po odejściu od ołtarza wierni obrywają gałązki i zabierają je do domu, jako ochronę przed letnimi burzami.
W trakcie procesji ludzie śpiewają pieśni. Trasa procesji przyozdobiona jest w drzewka, a droga posypywana jest kwiatami.
Źródło: własne.
Źródło: własne.
Przysłowia
Na Boże Ciało, skacz do wody śmiało.
Jaki dzień jest w Boże Ciało,
Takich dniem potem nie mało.
Na Boże Ciało, siej proso śmiało.
O Bożem Ciele siej tarkę śmielej.
Wystroił się jak szewc w Boże Ciało.
Bibliografia
- Boże Ciało, http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/boze_cialo.php3 (26.05.2010).
- Boże Ciało? http://www.razemdlaewangelii.pl/zycie-wiara/213-boze-cialo (26.05.2010).
- Ogrodowska B., Polskie obrzędy i zwyczaje, Warszawa 2009.