Opublikowano Dodaj komentarz

Dzień Św. Patryka

Dzień Św. Patryka

Dzień Św. Patryka obchodzony jest w krajach anglosaskich 17 marca. Św Patryk jest patronem Irlandii. Święto to obchodzone jest nie tylko w tym kraju, ale głównie w Stanach Zjednoczonych przez osiadłych tam Irlandczyków. Sięga korzeniami dawnych wieków.

Według legendy Patryk zamieszkiwał Brytanię. Brytania była w tamtym czasie najeżdżana przez Rzymian, a potem przez plemiona skandynawskie. Podczas takiego najazdu Patryk został porwany i wywieziony na obszar dzisiejszej Irlandii. Patryk modlił się o powrót do domu. Podczas jednej takiej modlitwy usłyszał głos, który powiedział mu aby uciekł i odnalazł statek, który czeka na niego w porcie. Zrobił tak jak mu ten głos nakazał i powrócił do swojej ojczyzny. Legenda głosi, że do Patryka przemówił sam Bóg, który doprowadził go do domu, aby nawracał Celtów.

Św. Patryk był misjonarzem. Podanie mówi, że pewnego razu do przyszli do niego członkowie kilku plemion i zapytali go o Trójce Świętą. Wtedy zerwał koniczynę i pokazał, że ma ona trzy liście, a każdy z nich oznacza Boga Ojca, Syna i Ducha Św., a przecież są one jedną rośliną. Od tamtego czasu koniczyna jest symbolem Irlandii, a dzień Św Patryka obchodzony jest bardzo hucznie.

W dniu św. Patryka ludzie noszą zielone koszule, krawaty, wstążki, kapelusze. Ulicami przechodzą liczne parady, a w pubach i barach podaje się zielone piwo.

Obchody dnia św. Patryka na Florydzie
Obchody dnia św. Patryka na Florydzie
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *