Artykuły

„Fascynacje polskich archeologów” – nowy cykl popularnonaukowy

27 stycznia 2017 • przez

W ramach pierwszego wykładu z cyklu „Fascynacje polskich archeologów” opowie o wieloletniej pracy badawczej w Egipcie wybitny polski naukowiec – prof. Karol Myśliwiec. Spotkanie odbędzie się w niedzielę w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Hanna Pilcicka-Ciura ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (SNAP), które jest jednym z organizatorów wykładów, ideą przyświecającą spotkaniom jest chęć popularyzacji archeologii wśród powszechnego odbiorcy. Wykłady będą się odbywać raz w miesiącu – wstęp na nie jest wolny. „W Warszawie trochę brakowało takich popularyzatorskich wystąpień” – wyjaśnia Pilcicka-Ciura.

W czasie wykładów swoje osiągnięcia będą przedstawiać wybitne osobistości świata archeologii. Inauguracyjny wykład zatytułowany „Karol Myśliwiec – 50 lat nad Nilem” wygłosi prof. Karol Myśliwiec, laureat „polskiego Nobla”, czyli Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Naukowiec przez wiele lat kierował wykopaliskami na starożytnej nekropolii w Sakkarze w Egipcie, obok najstarszej piramidy świata. Wystąpienie archeologa rozpocznie się o godz. 11.30 w sali Erazma Majewskiego w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Tam też odbędą się kolejne wykłady w ramach cyklu.

Kolejny wykład („Grobowce, mumie i złote skarby, czyli o polskim odkryciu mauzoleum władców prekolumbijskiego Peru”) przedstawi dr Miłosz Giersz. Wystąpienie odbędzie się 12 marca o godz. 11.30. W 2013 r. ten naukowiec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odkrył wraz z zespołem pierwszy niesplądrowany grobowiec przedhiszpańskiego imperium Wari, które rozwinęło się na obszarze Andów Środkowych kilka wieków przed powstaniem imperium Inków.

Ostatni z zapowiedzianych w cyklu wykładów wygłosi 12 marca o godz. 11.30 prof. Piotr Dyczek – dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej. Naukowiec przybliży „Tajemnice antycznej Iliri”. Prof. Dyczek od 2000 r. bada w Risan w Czarnogórze Rhizon – ważny ośrodek królestwa ilyryjskiego opisanego w źródłach z VI w. p.n.e. Do tej pory udało się tam odkryć m.in. pałac ówczesnych władców.

Kolejni prelegenci będą przybliżać również świat polskiej archeologii – zapowiadają organizatorzy. Koncepcję cyklu przygotował Mirosław Olbryś z warszawskiego oddziału SNAP.

PAP – Nauka w Polsce