Opublikowano Dodaj komentarz

Ślubny slang

Ślub i wesele - Ślubny slang

Już po wspaniałych, niezapomnianych zaręczynach? Jako przyszli małżonkowie przystępujecie do przygotowań ślubnych? Wspaniale! Musicie być jednak przygotowani na to, że podczas rozmowy z rodzinami, kapelą, fotografem czy właścicielem sali mogą paść słowa, których zupełnie nie będziecie kojarzyć. Jako że nie bierze się ślubu na co dzień (a nie każdy posiada wielką rodzinę, w której raz na rok zdarza się jakieś wesele), macie prawo nie znać pojęć związanych z organizacją ślubu i wesela.

Brama

Brama weselna jest przeszkodą na drodze młodej pary do kościoła czy do sali weselnej, choć zdarza się też, że niespodzianka zostaje przyszykowana dla pana młodego, kiedy zmierza do domu swojej lubej. Bramy nie robią raczej goście weselni. Zostaje ona zorganizowana przez sąsiadów bądź dalszych znajomych. Na czym polega brama? Jej uczestnicy blokują przejście lub przejazd, np. wstążką. Czasem po prostu ustawiają się tak, żeby ruszenie dalej było niemożliwe. Siłą przetargową w dalszych rozmowach jest oczywiście alkohol. Zazwyczaj świadek targuje się z osobami ustawiającymi bramę. Przynosi im kolejne butelki, aż uznają, że ta konkretna ilość jest wystarczająca. Później najczęściej sam wypija przygotowany przez swych rozmówców kieliszek wódki i przejazd zostaje umożliwiony. Nie zawsze jest tak łatwo – bywa, że pan młody musi dodatkowo wykonać jakieś zadanie. Bramy mogą być przeróżne i często towarzyszy im zabawna scenka rodzajowa czy wręczenie drobnego upominku młodej parze. Zawsze powinno się też złożyć młodym życzenia.

Ślub i wesele - Ślubny slang
Ślub i wesele – Ślubny slang

Korkowe

Rzadko zdarza się dziś wesele bez alkoholu. Zazwyczaj kwestia procentów zorganizowana jest tak, że to rodzice państwa młodych podejmują się dostarczenia butelek na stoły. Goście obsługują się sami. Bywa jednak, że właściciel lokalu, w którym wyprawiamy wesele, zażąda od nas „korkowego”. Jest to opłata za „obsługę gastronomiczną”, która polega na roznoszeniu alkoholu. Musicie ją więc zapłacić nawet wtedy, kiedy przyniesiecie na wesele swój alkohol. Korkowe uiszcza się od każdej otwartej butelki. W praktyce spotyka się też opłatę w wysokości, np. kilku czy kilkudziesięciu procent od wartości całego weselnego alkoholu. Na szczęście coraz rzadziej spotyka się lokale, które żądają zapłaty korkowego.

Świder

Świder to jedna z gier weselnych. Uczestnicy zabawy wypijają kieliszek wódki. Następnie każdy otrzymuje po kiju. Kij muszą ustawić prostopadle do podłoża (czyli pionowo w górę), po czym –nachylając się – dotykają go czołem. W tej pozycji muszą zrobić 10 obrotów dookoła kija. Czas na właściwą konkurencję – bieg. Ten z uczestników, który szybciej dobiegnie do mety (np. na koniec sali, gdzie czeka już para młoda), zostaje uznany za zwycięzcę.

Skoro powyższe pojęcia nie stanowią już dla was zagadki, spokojnie możecie przystąpić do organizacji najważniejszego dnia w waszym wspólnym życiu. Niech nic nie zakłóci waszego szczęścia. Powodzenia!

Ślub i wesele - Ślubny slang
Ślub i wesele – Ślubny slang
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *