
Nie każdy człowiek chce tak samo obchodzić święta. Dla wielu osób są one czasem wysiłku i przygotowań, które odbierają całą radość ze świętowania. Dlatego spora część osób decyduje się wyjechać i spędzić ten czas poza domem. W wielu przypadkach Polacy spędzają Boże Narodzenie w Zakopanem i już na długo przed czasem rezerwują sobie miejsce w pensjonatach. Najczęściej zostają na dłużej, a nie tylko na okres świąt. Wyjazdy takie planuje się na długo przed świętami i kończy dopiero po Sylwestrze lub po święcie Trzech Króli.
Zalety wyjazdów świątecznych
W ten sposób święta w górach trwają co najmniej tydzień. W tym czasie ludzie naprawdę odpoczywają. Nie muszą gotować ani prać. Nie zajmują ich domowe obowiązki. Jest to czas dla nich, który spędzają tak, jak jest im najwygodniej.
Jeśli mają taką ochotę, to chodzą do kina lub uprawiają zimowe sporty. Ich święta są wyjątkowe, ponieważ spędzają je w innych warunkach, ale zawsze z najbliższymi osobami. Nawet jeśli nie zjadają uroczystej kolacji, to i tak cieszą się ze wspólnej bliskości.
Boże Narodzenie w górach może być równie miłe, jak to obchodzone w domu. Z tym, że nie trzeba się tak bardzo napracować. Kolejna sprawa to brak stresu związanego ze spotkaniami z osobami, z którymi nie chcemy się spotkać. Każdy z nas ma kogoś w rodzinie, z kim wolałby uniknąć spotkania i dyskusji o np. polityce, religii, życiu prywatnym. Jest to dobry pretekst, aby się z tego wykręcić.
Wady
Oczywiście wyjazdy świąteczne mają swój urok, gdy organizuje się je raz na jakiś czas, bo jednak powtarzane zbyt często, mogłyby spowszednieć. Wtedy prawdopodobnie nie cieszyłby tak bardzo. A jest to czas wyjątkowy i nie powinien wiać nudą.
Dochodzi także kwestia kosztów. Mało którą rodzinę w Polsce stać na tak długi wyjazd. Ceny wyjazdów do hoteli i pensjonatów w polskich górach są zróżnicowane, ale trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych za turnus na osobę. A jest to dopiero początek kosztów. Trzeba doliczyć koszt dojazdu, wyżywienie, wynajem sprzętu, zakup karnetów itd. Są to niemałe wydatki i jest to wciąż główny powód, dla którego tak mało ludzi decyduje się na święta w górach.
Kto spędza święta poza domem?
Jak wynika z badań TNS OBOP święta poza domem spędzają głównie ludzie młodzi, z wyższym wykształceniem, bezdzietni i zarabiający powyżej średniej krajowej. Jednak są to także osoby, które na cel swojej podróży wybierają kraje egzotyczne, odległe, np. Egipt, Maroko. Zatem pieniędzy, które wydają nie zostawiają w Polsce.
Święta w górach – czy warto?
Wracając do sedna sprawy – spędzać święta w górach, czy też lepiej nie? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas zna swoje własne potrzeby i możliwości. Z pewnością nie warto tego robić, gdy nas na to nie stać. Pożyczka nie jest dobrym pomysłem i nie warto ulegać ewentualnej presji otoczenia.
Gdy jednak mamy ochotę, aby gdzieś wyjechać na święta, chcemy zwyczajnie odpocząć od pracy, obowiązków, kłótni rodzinnych (trzeba pamiętać, że jeśli zabieramy ze sobą rodzinę, z którą się zwykle kłócimy, to powód nie zniknie w cudowny sposób, lecz będzie nadal obecny), warto rozważyć tę możliwość.
Tradycyjne święta w domu również mają swój urok. Nie trzeba przecież ich spędzać tylko smażąc karpia i siedząc przy stole. Można w aktywniejszy sposób pobyć z najbliższymi, z którymi jest zwykle za mało kontaktu. Dobre są np. gry planszowe, spacer, wspólna zabawa.
Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Spróbujmy najpierw wymagać od siebie i samemu postarać się, aby ten czas był magiczny, a inni mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Czasami wystarczy dać im na to szansę.