Opublikowano Dodaj komentarz

Symbolika Wielkanocna – palmy, baranek, zając i jajka

Wielkanoc

Podczas obchodzenia Wielkanocy tradycyjnie używa się wielu symboli. W polskich domach na święta zagoszczą palmy, baranki, zające, a przede wszystkim kolorowe jaja. Czy pamiętamy jeszcze, jakie wartości próbują przekazać nam te znaki?

Palmy nawiązują do biblijnego triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, którego rocznicę obchodzimy tydzień przed Świętami Wielkiejnocy, podczas tak zwanej Niedzieli Palmowej. Podstawą kompozycji są gałązki wierzby, często dodatkowo udekorowane barwionymi trawami, suszonymi kwiatami, gałązkami bukszpanu i i plecionkami ze słomy. Różne regiony kraju charakteryzują się odmienną stylistyką palemek świątecznych. Niegdyś wierzono, że bazie chronią domowników przed chorobą i nieurodzajem.

Baranek to symbol typowo chrześcijański, reprezentujący Chrystusa jako odkupiciela grzechów ludzkich. Jego historia wywodzi się z biblijnej opowieści o Izaaku i Abrahamie, który w tradycji religijnej jest przykładem zaufania Bogu. Baranek złożony przez Abrahama w ofierze stanowił zapowiedź nadejścia Zbawiciela. Na stole świątecznym pojawiają się barany z cukru i chleba, ale popularne są też niejadalne dekoracje świąteczne w formie tego zwierzęcia.

Symbolika Wielkanocna - palmy, baranek, zając i jajka

Zając to symbol wiosny i płodności z czasów pogaństwa, zaadaptowany później przez katolicyzm. To sympatyczne zwierzątko symbolizuje zmartwychwstanie. W niektórych domach, głównie w Austrii i Niemczech, ale także i u nas, zajączek przynosi dzieciom na święta słodycze, niekiedy sprytnie je ukrywając przed dziećmi.

Jajka to również pogański symbol, który przeniknął do kultury chrześcijańskiej. Oznaczają nowe życie, odrodzenie i zmartwychwstanie. Kiedyś wierzono, że jaja pomalowane na czerwono odstraszają zło. Kolorowe jajeczka obowiązkowo goszczą na stole podczas świątecznego śniadania. Domownicy lubią urządzać konkurs stukania się jajkami, aż do wyłonienia zwycięskiego posiadacza najmocniejszej kraszanki. Tradycje regionalne polegające na precyzyjnym ozdabianiu pisanek za pomocą różnych technik dekoracyjnych rozwinęły się w różnych regionach kraju.

Ciesząc się tradycyjnymi symbolami wielkanocnymi pamiętajmy, że mają one w naszej kulturze konkretne znaczenie, ustalone przez wieki tradycji kulturalnych i religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *