Opisy świąt

Wielka Środa

24 października 2014 • przez

Wielka Środa to dzieńゴミステーション 大型ゴミ箱お客様組立 タクボ物置 クリーンキーパー CK-Z2219 30世帯用 一般型・結露減少型 幅2200×奥行1922×高さ2110mm, który obchodzi się na pamiątkę sprzedania Jezusa przez Judasza za 30 srebrnikówダイヤモンド ネックレス 一粒 プラチナ Pt900 0.3ct ダイヤネックレス 6本爪 Dカラー SI2 Excellent EXハート&キューピット 0.3カラット 鑑定書付き 即納 H&C専用.

Pojmanie Judasza

W Wielką Środę (czasami także w Wielki CzwartekTOEX LIXIL ファンクションユニット ユーロブリーズ 組合せ例15-1 ※表札はネームシールとなります 【リクシル】 【機能門柱 機能ポール】, a nawet Wielki Piątek) popularna była zabawa w „pojmanie Judasza”【エントリーでポイント10倍 8/29まで】シンプルモダン 形材門扉, tzwhttp://www.huntersforums.com. judaszkiアディダス + メンズ adidas messi 16 pureagility fg サッカー スポーツ メンズシューズ フットサル シューズ アウトドア. Zwyczaj ten był powszechny w całej Polsceアンティークデスク アンティークサイドテーブル 猫脚 フレンチ イタリアン 英国 ヨーロッパ 店舗 ネイル 受付 アンティーク調 ヴィンテージ ショップ ディスプレイ レトロ ヨーロピアン エレガント. Słomianą kukłę録画機能付ドームカメラ NS30VSDRNSK日本セキュリティー正規販売店, która miała wyobrażać Judasza zrzucano z najwyższego domu w miasteczku【BE-MAX正規販売店】BE-MAX DDS SERUM(10ml×8本×3箱セット)ビーマックス ディーディーエスセイラム【20】【smtb-KD】【RCP】. Często była to wieża kościelnaデスク WIRY ヴィンテージ 西海岸 インダストリアル アイアン 無垢 木製 40 机【即日出荷可能】. Po upadku okładano ją kijami, przeraźliwie przy tym krzycząc. Chłopcy bili dopóki z kukły nie została garść słomy, a następnie i to palili albo topili.

W związku z nadmierną agresją uczestników, Kościół zakazał tego widowiska. W Polsce tradycja Judasza zachowywana jest z przerwami w Pruchniku. Sądzenie rozpoczyna się od zawleczenia kukły Judasza pod schody kościelne. Wcześniej wisiała na słupie obok Rynku. Potem jest ciągnięta przez chłopców do rzeki, a po drodze wszyscy okładają ją kijami. Na moście zapala się kukłę i wrzuca do rzeki.

Kukła Judasza
Kukła Judasza
źródło: teatrapolskie.e-teatr.pl

Pruchnik – Sąd nad Judaszem
Pruchnik - Sąd nad Judaszem
źródło: www.polskaniezwykla.pl

Wielka Środa – przygotowania gospodarskie

Wielka Środa

W Wielką Środę gospodynie zajmowały się sprzątaniem, myto podłogi, odświeżano ubrania. Bielono izby i obory, zamiatano podwórze. Jeśli w gospodarstwie była panna na wydaniu, jej ojciec zostawiał niepomalowaną ścianę szczytową, a tylko ochlapywał ją farbą. Na podwórzy wysypywano wzory z piasku. Wszystko na znak, że Wielkanoc już blisko.

Po sprzątaniu dom i obejście ozdabiano kwiatami. Malowano szlaczki na ścianach, przyklejano malowanki i wycinanki. Pod sufitem zawieszano pająki ze słomy, wydmuszek, kolorowych papierków i piórek.

Bibliografia

  1. Ferenc-Szydełko, E., Polskie tradycje świąteczne, Poznań 2010.
  2. Ogrodowska, B., Polskie obrzędy i zwyczaje, Warszawa 2009.
  3. Sąd na Judaszem w Pruchniku, http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080321/REGION00/953857064 (26.03.2011).