Opisy świąt

Wielki Czwartek

24 października 2014 • przez

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne幅210cm アルダー材 アルダー無垢材 木製机 書斎机 パソコンデスク ブックシェルフと引き出しを組み合わせたユニットデスク WONDER-DK210-B(※チェア別売).

Wielki Czwartek w Kościele

W Wielki Czwartek biskupi święcą olejeアウグスト?マッケ 四人の少女達 P30サイズ P30号 910x653mm ※個人宛配送?代引不可※絵画 インテリア 額入り 壁掛け 油絵 アウグスト?マッケ, potrzebne przy udzielaniu sakramentu chrztu《7月31日迄限定!JCB 2000円分プレゼント付》###三菱 業務用エアコン【PKZ-ERMP63SKM】スリムER 単相200V 2.5馬力 壁掛形 ワイヤード 標準シングル, bierzmowania i sakramentu chorych送料無料【光触媒加工 ベンジャミナ スターライト RP鉢タイプ】W80cm×H180cm光触媒加工で脱臭 抗菌 抗ウィルス効果フェイクグリーン 光触媒 人工観葉植物 インテリアグリーン オフィスグリー. W trakcie mszy wieczornej podczas śpiewania hymnu „Chwała na wysokości” grzmią wszystkie dzwonyデジタルマルチカウンター (JS119023/EKE971)【分類:試合 審判用品 タイマー タイマースタンド 】【QBH12】, ale wkrótce milkną na znak żałobyオーツカ光学 (OOTSUKA) LED照明拡大鏡 LEKsワイド-MS 4倍 (LEKS-MS-WIDE-4X) (マグネットスタンド式). Zamiast dzwonu używa się kołatekインテリア・家具 東リ クッションフロアP ビアンコカララ 色 CF4139 サイズ 182cm巾×8m 【日本製】. Niegdyś unieruchamiano duszę dzwonu albo obwiązywano ją czarnym kiremEssential【中古】.

Tego dnia nabożeństwo upamiętnia ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniamiファブリック カウチソファー 布張り 応接カウチ2点セット ハイバックタイプ クッション2個付 リビングフロアソファ ラグーン カバー 2人掛け 3人掛け 肘付き 一人掛け l字 脚 北欧 洗える, podczas której ustanowiono sakrament Eucharystiiモルテン デジタイマー用アウトドアタイマー操作盤OT20NBX※こちらの商品はお取り寄せ商品となります. Na pamiątkę umycia nóg uczniom przez Jezusa, w niektórych kościołach kapłan obmywa nogi uczestniczącym we mszy dwunastu mężczyznom. W Polsce istnieje zwyczaj obnażania ołtarza, czyli zdjęcia z niego wszystkiego, na pamiątkę obnażenia Jezusa.

W kościołach podczas wieczornej ciemnej jutrzni gasi się kolejno świece na ołtarzu, po czym kapłani uderzają mszałami o pulpit na znak chaosu, jaki nastąpił wśród apostołów podczas pojmania Jezusa. Zwyczaj ten był parodiowany przez niesfornych chłopców, którzy także po wyjściu księdza uderzali kijami o ławki, a później biegali po wsi uderzając kijami w płoty i furtki krzycząc, że wyganiają diabła ze wsi (Ogrodowska 2009: 136).

Ostatnia Wieczerza
Ostatnia Wieczerza
Mal. Leonardo da Vinci (1495 – 1497)

Wielki Czwartek – zwyczaje

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek od dawna uważany był przez Słowian za dzień zaduszny. We wschodniej Małopolsce gospodynie piekły baby, zwane perepiczkami. Zanoszono je na cmentarz z garncem wody, gdzie nad grobami gospodarze wymieniali się nimi między sobą (Ferenc-Szydełko 2010: 167).

Wierzono, że w odwiedziny przychodzą małe duszki, które opiekują się domem. Zostawiano im na piecu okruchy chleba i innych potraw. Wierzono że one, podobnie jak dusze zmarłych, zamieszkują w piecu, a więc w dzień odwiedzin dusz, nie wolno było piec chleba, aby nie zrobić im krzywdy (tamże).

W Wielki Czwartek wieczorem dziewczęta kąpały się w lodowatej wodzie. Mógł to być strumień, rzeka, czy źródło. Wszystko to dla urody, ponieważ w ten dzień woda nabierała niezwykłej mocy. Natomiast chłopcy, szczególnie Ci którzy nie brali udziału w zabawie poprzedniego dnia, znowu rozprawiali się z Judaszem.

Bibliografia

  1. Ferenc-Szydełko, E., Polskie tradycje świąteczne, Poznań 2010.
  2. Ogrodowska, B., Polskie obrzędy i zwyczaje, Warszawa 2009.
  3. Triduum Paschalne w archikatedrze warszawskiej, http://www.archidiecezja.warszawa.pl/archiwum/?a=4060 (26.03.2011).