Opisy świąt

Wielki Piątek

24 października 2014 • przez

Wielki Piątek to okres ciszy i żałobyALC0960 デバイヤー 18-10ローストパン3121 60cm, najsmutniejszy dzień w roku箱買い特価!業務用・イベント・販促ツールに♪【▽】ライトドライTシャツ M ライトブルー 133【100個セット】. W tym dniu umarł Chrystus奥の松 大吟醸雫酒 十八代伊兵衛 720ml x 6本 [ケース販売]※(北海道・四国・九州・沖縄別途送料) [奥の松酒造/福島県 ]. Krzyż i figurkę Chrystusa zasłania się kiremThey Sold a Million【中古】, a tabernakulum jest puste物干し台 屋外 物干し ものほし 台 最高級ステンレス製 物干しスタンド セット スクエア(角)タイプ 【保証付】日本製 更に到着後レビューを書いて安心の5年保証に延長!. W tym dniu nie ma mszyプロジェクタースクリーン 【業界初!!10年保証/送料無料】 電動スクリーン ケースあり 100インチ(16:9) ホームシアターに最適!! ブラックマスク ロングタイプ シアターハウス wcb221, a wierni uczestniczą w uroczystej Adoracji Krzyża【送料無料(沖縄を除く)】FTH-307(FTH307)×5台セット八重洲無線 特定小電力トランシーバースタンダード FTH-107(FTH107)後継.

Droga krzyżowa

W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej【ふるさと納税】仁淀ブルーの恵み「おち米」 30kg. Polegają one na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć na wzgórzu Golgota i złożenie go do grobuプレゼント 誕生 ギフト 赤ちゃん お祝いプレゼント ギフト ファミリージュエリー 幸せの守護石ペンダント ママ7月 ベビー2月 パパ7月 出産祝い 記念. Tradycja ta powstała w Jerozolimie17-18 BURTON / バートン CUSTOM X カスタムエックス メンズ 板 スノーボード 予約商品 2018.

W Wielki Piątek w Polsce słynne kalwarie: Zebrzydowska, Pacławska, Wambierzycka, Krzeszowicka, Wejherowska, Opolska na górze św. Anny, w Piekarach i inne gromadzą tłumy osób. Wierni podążają za Chrystusem niosącym krzyż modląc się i śpiewając. Idą od kaplicy do kaplicy, które czasami położone są tak, aby przypominały Jerozolimę i te miejsca, które przeszedł Chrystus. Wędrówka do kalwarii miała zastępować pielgrzymkę do Ziemi Świętej (Ferenc-Szydełko 2010: 176-177).

Jezus zdjęty z krzyża
Jezus zdjęty z krzyża
Mal. Rafael Santi (1483–1520)

Najstarszą kalwarią na ziemiach polskich jest Kalwaria Zebrzydowska. Ufundował ją w XVII w. wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Podobno w tamtym miejscu miał widzenie trzech świetlistych krzyży jak na Golgocie. Obecnie sanktuarium tworzy ponad czterdzieści kościołów i kaplic, droga krzyżowa, ścieżki dla pielgrzymów (tamże: 177).

Kalwaria Zebrzydowska
Kalwaria Zebrzydowska
fot. Cezary Piwowarski, CC BY 2.5

Złożenie Jezusa do grobu

Po zdjęciu Jezusa z krzyża, jego ciało składa się do grobu. Grób Pański jest najczęściej umieszczany w nawie bocznej świątyni i wyglądem przypomina grotę. W środku niej leży Chrystus. Przed grotą stoją strażnicy, ubrani w mundury. Ten obyczaj był znany w Polsce już w XVII wieku w czasach saskich.

W Polsce popularny jest zwyczaj „chodzenia na Groby”, czyli odwiedzania grobów w świątyniach. Jest co oglądać, ponieważ Groby Pańskie przyozdabiane są kwiatami, symbolami narodowymi i religijnymi. W przygotowaniach biorą czynny udział parafianie.

Grób Pański w Kościele Świętej Heleny – Dzielnica Helena
Grób Pański
źródło: www.nowysacz.pl

Grób Pański w Bazylice Świętej Małgorzaty
Grób Pański
źródło: www.nowysacz.pl

Biczownicy

Wielki Piątek

Niegdyś w Wielki Piątek odbywały się procesje pokutników, zwanych biczownikami, kapnikami lub karnikami. Odwiedzali oni kościoły i modlili się leżąc krzyżem. Na znak swojego przewodnika odsłaniali plecy i zaczynali się biczować aż do krwi.

W Polsce biczownikami byli mężczyźni różnych stanów, nawet królowie, np. Władysław IV i Jan Kazimierz. Zwyczaj ten przyjął się pod wpływem pochodów pokutnych zapoczątkowanych we Włoszech w XIII w. Zaprzestano go w wieku XVIII (Ogrodowska 2009: 141).

Wielki piątek – dawne zwyczaje na wsi

Na wsi dzień ten przejmował ludzi większym smutkiem niż w mieście. Gospodynie czyniły ostatnie przygotowania. Ponadto musiały troszczyć się o to, żeby nie wpuścić w obejście jakiejś czarownicy. Było to trudne, ponieważ ciągle przychodzili biedni, a odmowa jałmużny w Wielki Piątek traktowana była jako grzech.

W tym dniu starsi nic nie jedli, a dzieci dostawały po pajdzie chleba. W Wielki Piątek nie wolno było pracować w polu, ale za to w gospodarstwie było do wykonania wiele czynności. Kobiety siały w ogródkach warzywa i kwiaty. Aby drzewa dobrze rodziły gospodarze obwiązywali pnie słomą, trzęśli nimi albo smagali zielonymi gałązkami.

W Wielki Piątek kończono przygotowania do świąt i malowanie pisanek. Najstarsze pisanki na świecie pochodzą z Mezopotamii. Natomiast w Polsce pierwsze wzmianki o malowaniu pisanek można znaleźć w kronikach Wincentego Kadłubka.

Bibliografia

  1. Ferenc-Szydełko, E., Polskie tradycje świąteczne, Poznań 2010.
  2. Hryń-Kuśmierek, R., Rok polski : zwyczaje i obrzędy, Poznań 1998.
  3. Kuźmińska, M., Święta z tradycją, Warszawa 2007.
  4. Ogrodowska, B., Polskie obrzędy i zwyczaje, Warszawa 2009.